Opozita mbetet e vendosur për të mos lejuar zgjedhje me 30 qershor. Deklarata e radhës erdhi nga kreu i LZHK-së, Dash Shehi, pas takimit që pati me kreun e PD-së Basha së bashku me aleatët e tjerë.

Dash Shehu: Që sot po ju lajmërojmë që ka filluar manipulimi zgjedhor. Zgjedhjet kanë rënë moralisht dhe politikisht.