Partia Socialiste e Shqipërisë pas pak pritet që të zyrtarizojë listën me emrat e 61 kandidatëve për bashkitë në të gjithë vendin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Në Durrës nuk do të rikandidojë më Vangjush Dako, pasi PS-ja ka zgjedhur që të garojë në 30 qershor me Valbona Sakon, e cila ka mbajtur postin e Drejtoreshës së Tatimeve.

Emrat vulosen në mbledhjen e sotme të Kryesisë së socialistëve pas takimit me drejtuesit politikë të cdo qarku. Të hënën e 13 Majit është dhe afati i fundit për regjistrimin në KQZ të kandidatëve për kryetar bashkie dhe kandidateve për këshilltar bashkiak. Opozita jo vetëm që ka bojkotuar duke mos u regjistruar, por ka paralajmëruar se nuk do të lejojë zhvillimin e zgjedhjeve, ndërkohë që Rama u ka kujtuar Kodin Penal.

LISTA E PLOTE E KANDIDATEVE PER CDO QARK
Qarku ELBASAN
1. Elbasan Gledian Llatja

2. Belsh Arif Tafani

3. Cërrik Andi Salla

4. Gramsh Klodian Taçe

5. Librazhd Kastriot Gurra

6. Peqin Saimir Hasalla?

7. Përrenjas Nuri Belba

Qarku FIER
1. Fier Armando Subashi

2. Lushnjë Fatos Tushe?

3. Divjakë Fredi Kokoneshi

4. Patos Rajmonda Balilaj

5. Mallakastër Qerim Ismaili

6. Roskovec Majlinda Bufi

Qarku GJIROKASTËR
1. Gjirokastër Flamur Golemi

2. Tepelenë Tërmet Peçi

3. Këlcyrë Klemend Ndoni

4. Libohovë Luiza Mandi?

5. Memaliaj E papërcaktuar

6. Përmet Alma Hoxha

7. Dropull Dhimitër Tola

Qarku SHKODËR
1. Shkodër Valdrin Pjetri

2. Fushë-Arrëz Fran Tuçi

3. Malësi e Madhe Tonin Marinaj

4. Pukë Gjon Gjoni

5. Vau i Dejës Mark Babani

Qarku DURRËS
1. Durrës Valbona Sako

2. Krujë Artur Bushi

3. Shijak Elton Arbana

Qarku LEZHË
1. Lezhë Pjerin Ndreu

2. Kurbin Majlinda Cara

3. Mirditë Ndrec Deda

Qarku BERAT
1. Berat Ervin Demo

2. Kuçovë Sybi Shehu

3. Poliçan Adriatik Zotkaj?

4. Skrapar Adriatik Mema

5. Ura Vajgurore Juliana Memaj

Qarku TIRANË
1. Tiranë Erjon Veliaj

2. Vorë Agim Kajmaku

3. Kamëz Rakip Suli

4. Kavajë Arben Rugia

5. Rrogozhinë Shpati Kolgega

Qarku KORCË
1. Korçë Sotiraq Filo

2. Devoll E papërcaktuar

3. Kolonjë Erjon Isai

4. Maliq Gëzim Topçiu

5. Pogradec Ilir Xhakolli

6. Pustec ?

Qarku KUKËS
1. Has Adem Lala?

2. Kukës Safet Gjici

3. Tropojë Rexhë Biberaj

Qarku DIBËR
1. Bulqizë Lefter Alla

2. Dibër Dionis Imeraj

3. Klos llmi Hoxha

4. Mat Agron Malaj

Qarku VLORË
1. Vlorë Dritan Leli

2. Konispol Shuaip Beqiri

3. Sarandë Ardian Gurma

4. Selenicë?

5. Delvinë Majlinda Qilimi

6. Himarë Jorgo Goro

7. Finiq Kristo Kiço