Shkencëtarët rekomandojë që njerëzit të cilët kanë shtresa të yndyrës rreth belit duhet të tentojnë t’i largojnë kilogramët, ndërsa ata që kanë probleme me zemër duhet të jenë shumë të kujdesshëm.

Sipas këtij hulumtimi, njerëzit të cilët kanë yndyrë rreth belit kanë 75 për qind rrezik më të madh që të vdesin më herët në krahasim me ata që kanë bel të hollë.

Yndyra e tepërt çon në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës, diabetit, hipertensionit, mëlçisë së dhjamosur dhe rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit.

Ushqime të pasura me fibra janë zgjedhja ideale për njerëzit që luftojnë me kapsllëkun dhe sigurojnë dietë të shëndetshme.

Por nëse keni një problem me mbipeshën, mosngrënia e vakteve është gjëja e fundit që duhet të bëni.

Në vend të kësaj, konsumoni çdo mëngjes këto pije super të shijshme dhe të humbni peshë në një mënyrë të natyrshme dhe të çmendur.

Ja nga çfarë përbëhet:

1-Banane

1-Portokall

2-lugë bajame, të grira

2-lugë vaj liri

2-fiq të freskët ose të thatë

1/3 filxhan ujë

Ja se si mund ta përgatisni:

Të gjithë përbërësit hidhini tek përzjerësi që keni në shtëpi dhe më pas përziejini dhe konsumojeni të freskët.

Metoda e dytë, duke përdorur përbërës të tjerë:

1-filxhan mjedër

1-mollë

1-banane

1/2 limon

1-lugë gjelle fara liri

Ja si ta përgatisni:

Vendosni të gjithë përbërësit në një përzjerës që keni në shtëpi deri sa të gjitha përbërësit të përzihen mirë.

Konsumojeni sa më të freskët.

Metoda e tretë, duke përdorur përbërës të tjerë:

2– kivi

1- banane

1/2 mollë

1- portokall

1- lugë gjelle fara liri

1 – lugë gjelle lajthi

Ja si mund ta përgatisni:

Në një përzjerës automatik që keni në shtëpi vini produktet të gjitha së bashku deri sa ti përzjeni në trajtë lëngu.

Ju bëftë mirë.