Nga Meri Shehu

DASHI – do perjetoj fri ke dhe trauma ne dashuri apo ne argetim por duhet te luf toj per te fituar.

DEMI – duhet te perpiqet per te marre pergjegjesi dhe emer ne pune dhe te krijoj kushte per te qene i rendesishem.

BINJAKET – duhet te bejne nje lu fte ligjore ose perhapese te ideve dhe zgjerim territori te veprimtarise se tyre.

GAFORRJA – duhet te sqaroj kushtet ekonomike te bashkepunimeve por edhe kushtet ne nje marredhenie personale.

LUANI – duhet te mbyse fri ken dhe te dal nga izol imi i brendeshem duke u hapur per bashkepunime dhe perballje apo antagonizem.

VIRGJERESHA – nga frika e deshtimit nuk duhet ti lejoj vetes te humbi raste qe me te drejte mund ti sjellin fitime te konsiderueshme.

PESHORJA – me strategji zbuluese perpara dhe diplomaci mund te fitoj edhe fortesat me te forta ku askush nuk ka ngritur flamurin.

AKREPI – mund te behet luani i shtepise i vendit i punes por sot duhet te kapercej kufijte e mundesive.

SHIGJETARI – duhet ta fitoj sot Dashurine duke bere miqesi dhe kontakte me rrethe te caktuara ne kulure njerezish.

BRICJAPI – luften do ta beje kunder te gjithe atyre qe mendon se jetojne me djersen dhe parate e tyre dhe i nenvleftesojne.

UJORI – Do perballet me cdo njeri qe e ka fri kesuar apo len duar ne te kaluaren duke i dhene fund apo duke e shkaterruar ndikimin e keq.

PESHQIT – duke kuptuar qe ne realitetin e perditeshem nuk mund te dalin hapur do luftojne ne prapaskene dhe ndoshta keshtu do surprizojne me teper.