Babait Tim


Sa here e shikoj kete Foto ..
Syte e mi lotojne..
Sa rrallë qeshe ne kete Bote te qelbur..
Sa vuajtje te rane mbi shpatulla
Me te renda se mali i Polisit..
Te ndane prej botes se Tyre ..por edhe prej Tendes.. Prej Fisit..

Ngele Djale i vetem i Babait Tend..
Se te Tjerët i biresoje Nena Parti..
Ngele dyerve te burgjeve te Tiranes..
Atehere ishe i Ri shumë i Ri..
Dhe nje dite te than qe Babane Tend..
Ti nuk mund ta takosh dot..
Dhe bota te ra persiper..

Dhe Syte tu njomen me Lot..
Dhe trupin e Tija Kriminelet nuk ta dhane..
As te vdekur nuk munde ta perqafosh Babane..
Dhe ne shtepi u ktheve ..por shtepi me nuk gjete..

Ata te kishin marre cdo gje ..
Cdo gje e kishin bere per vete

Ju thirre ..u afrove..un jam Vellai Juaj..
Ata nuk te njihnin ..Ti ishe bere i huaj..
Dhe shpresove qe te nesërmen dicka do ndryshojë..

Por me kot prite të nesermen ..
Ata ishin strehuar ne naten e erret ..
Nena Parti i perkedhelte..
Ata pergjithmone Ty te kishin mohuar ..
Ata Tani ishin te biresuar ..
Ne netet e gjata me kot mendjen vrave ..
U ngushellove ..ulerite ..u trishtove qave ..
Se ngele pa familje..Pa Baba..
Se ngele pa far e fis e pa vella ..
Se vellai pa vella si zogu pa krah..
Dhe nata e erret e Trishtimit zgjati me vite e vite

Dhe ashtu te vetem pa fis na linde e na rrite ..
Asnjëherë nuk na folen Sepse ti ishe i biri i Armikut.
Asnjehere ne shtepine tone nuk shkeli këmba e Tyre..pervecse e Mikut.
Nuk di ende Sot se cfar Atesie ata ne dokumente kane..
Se asnjëherë ata nuk e kan njohur ne realitet Babane..

Dhe dale nga dalë ne u rritem Ashtu si u rritem..
U ushqyem me lotet e Nenes dhe me dashurine e njeri tjetrit..
Dhe ti Babai im qe ngele Bire i Vetem ..
Nganjëherë U mundove te nxirrje Buzeqeshjet..
E di Tani je atje 


I lutem Zotit qe Babane Tend ta kesh përqafuar..
Sa Shume do te doja qe Te Jeni bashkë..
Te Bisedoni 

Te Jeni Bashke per gjithe kohen e Munguar..
Babai Im..
Sa shume na Mungon..


K. CEKANI..