Sipas MeteoAlb, masat ajrore me origjinë polare do të kushtëzojnë në territorin shqiptar alternime kthjellimesh dhe vranësirash të dendura.

Më të dukshme ato do të jenë në pjesën e dytë të ditës. Në zonat verilindore dhe në zonat juglindore gjatë natës do të ketë reshje dëbore .

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rënie të ndjeshme në pjesën e parë të ditës deri në mesditë. Për pasojë vlerat ekstreme të variojnë nga -6 në 13 gradë Celsius.

Era do të vijojë të fryjë mesatare deri e fortë me një shpejtësi 45 km në orë në drejtimin kryesisht verilindor. Kjo do të shkaktojë dallgë 3-4 ballë në Adriatik dhe Jon.