Drejtimi i flokëve jo vetëm që është një ndër armiqtë kryesore të shëndetit të tyre por është dhe një torturë sidomos në këto ditë të nxehta vere është torturë më vete.

Përveçse është shumë vapë, flokët dëmtohen nga kontakti i drejtpërdrejtë me nxehtësinë. Për të gjitha ju që i adhuroni flokët e drejtë, ka disa mënyra efektive të cilat nuk e dëmtojnë aspak flokun.

Qumësht dhe vezë
Gjithçka që të duhet është një gotë qumësht dhe një vezë. Përzijini bashkë për disa minuta dhe masën e formuar shpërndajeni në flokë për një orë e gjysmë. Lajeni si zakonisht flokun dhe gëzohuni me rezultatet.

Aloe Vera dhe vaj kokosi
Gjysmë gote aloe vera dhe gjysmë gote vaj kokosi miksojini e aplikojini në flokë. Mbajini për një orë dhe lajeni kokën si zakonisht.

Uthull molle
3 lugë me vaj uthulle hidhini në 2 gota me ujë. Lajini flokët me shampo dhe pas saj aplikoni ujin e përzier me uthullën.