Në orën 5:39 të pasdites së sotme një tërmet i fuqishëm ka goditur Shqipërinë.

Nuk duhet ende për epiqendrën apo shkallën e tij, por lëkundje të forta sizmike u ndjenë në qytetin e Tiranës.

Epiqendra e tërmetit ka qenë 9 kilometra nga Burreli dhe 37 kilometra nga Tirana. Tërmeti ka qenë 6 ballë, ky termet është ndjerë edhe në shkodër.