Dita e martë ka qenë surprizuese duke nisur me vranësira që mbizotëronin në të gjithë vendin.

Në zonat malore dhe pjesërisht në qendër priten edhe shira të përkohshëm.

Por pjesa e dytë e javës do të risjellë dominimin e motit të kthjellët thuajse në të gjithë vendin.

Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë rënie të lehta dhe graduale deri të enjten, më e ndjeshme rënia gjatë së mërkurës por sërish fundjava do të sjellë rritje të temperaturave duke bërë që maksimumi të kapërcejë vlerën 36°C.