Erald Çinari para rreth dy javesh u be e ditur se karrieren e tij futbollistike do e vazhdonte jashte Shqiperise duke bere me dije se nuk do te ishte me pjese e Vllaznise. Skuadra spanjolle ne te cilen ai shkoi eshte Alaves e cila militon ne La Liga.

Çinari kete sezon do te luaje ne Kroaci me skuadren e Istra pasi Alaves e ka huazuar tek ky ekip ku fundjaven e shkuar Erald Çinari shenoi edhe golin e tij te pare. Nderkohe pasditen e se shtunes ( 7 korrik ) futbollisti shkodran postoi nje foto dhe nje video te tijen i veshur me fandllen e Vllaznise nga ku bente me dije se ai tashme ishte zyrtarisht i larguar mga skuadra kuqeblu dhe se kishte firmosur kontraten me Alaves per 3 vite ku kete sezon do te jete i huazuar ne Kroaci.

Natyrisht Eraldi nuk harron te falenderoje te gjithe ata qe e kane mbeshtetur tek skuadra e zemres Vllaznia paperjashtim. Tashme mbetet te shpresojme qe futbollisti shkodrane te ket sukses ne aventuren e re qe sapo ka nisur.

Me poshte mund te lexoni edhe postimin e plote te Erald Çinari