Jane publikuar fotot e tre shqiptarëve që u arratisën mëngjesin e së martës nga qelitë e paraburgimit në Greqi ku mbaheshin prej 13 qershorit. Ata akuzohen se kane krer 72 grabitje dhe kane pervetesuar rreth 400 mije euro gjate aktivitetit kriminal. Arratisja ka ndodhur rreth orës 06.00 të mëngjesit, sipas orës lokale, kur tre shtetasit shqiptarë janë arratisur nga policia e lagjes “Argjirupi” në Athinë, pasi kanë sharruar kangjellat e tualeteve të paraburgimit dhe janë hedhur nga 10 m lartësi.

Arratisja spektakolare ka shkaktuar habi tek policët grekë ndodhi sot në orët e para të mëngjesit, duke prerë hekurat e qelisë së tyre e mandej duke përdorur një hendek poshtë rrugës ku ndodhej stacioni policor nga ku janë hedhur nga një lartësi 10 m. Tre të kërkuarit tashmë janë arrestuar në datën 13 qershor 2018, si anëtarë të një organizate kriminale të përbërë prej 5 vetësh të përfshirë në më shumë se 70 vjedhje të kryera në në zonën e Atikës me një vlerë mbi 400.000 euro.

Kliko per me shume info
Sipas deklaratës për shtyp të policisë greke për arrestimin e bandës, “hajdutët përdornin metodë të studjuar vjedhjeje, fillimisht përcaktonin shtëpinë se ku do të kryhej vjedhja dhe pasdite por edhe natën persona të trajnuar hapnin dyer e dritare dhe rrëmbenin para dhe bizhuteri të shtrenjta. Shqiptarët hajdutë janë të specializuar në alpinizëm kacavjerrje dhe kështu arrinin të hapnin shtëpi të pallateve shumëkatëshe”.

Tre të arratisurit do përballen dhe me akuzat e tregtisë së drogës pasi në shtëpinë e kapobandës u sekuestruan 18 kg kanabis dhe 3 peshore.

 “Unë kam denoncuar në mënyrë të përsëritur papërshtatshmërinë e qelive të paraburgimit AT. Argyroupoli », shprehet Presidenti i Zyrtarëve Jugut Attica Policisë, Z. George Kalliakmanis, në një deklaratë për zougla.gr. “Kam denoncuar në mënyrë të përsëritur pamjaftueshmërinë e ndërtesës së stacionit të policisë, por ankesat e mija kanë rënë në vesh të shurdhër.

“Është një ndërtesë e angazhuar nga një individ që nuk ka as ashensor. Ai nuk duhet të jetë një stacion policor. “Asnjë parkim, qasja është e vështirë. Në të njëjtën kohë, unë gjithashtu kam denoncuar dobësimin e burimeve njerëzore. Edhe pse ministri kishte thënë se policia do të forcohej, kjo nuk ndodhi. Presonat që janë arratisur ishin shumë të shkathët. Ata kërcyen nga një lartësi prej 10 metrash, “vuri në dukje ndër të tjera, George Kalliakmanis.

Ngjarja ka shkaktuar nje termet akuzash ne Greqi. Sekretari i Bordit të Federatës Panhelenike të punonjësve të policisë (POASY), z Kristo Syndrevelis, duke folur në zougla.gr tha se, nxitësi kryesor i arratisjes është vetë shteti. “Shteti me kalimin e kohës nuk ofron struktura të sigurisë. Kolegët e mi nuk akuzohen për përgjegjësinë e tyre. “Binarët janë të zbrazëta dhe ndërtesa është në gjendje shumë të keqe. Kolegët e mi nuk kanë përgjegjësi, shteti është përgjegjës për këto ndërtesa të rrënuara”. Jeta e shthurrur, anijet e shtrenjta dhe gratë e bukura kane qene kushtet e jetes e tre te arratisurve shqiptare mengjesin e se martes nga stacioni policor ne lagjen Argyroupolis ne Athine.

Provokuese kane qene postimet e tyre ne rrjetet sociale, foto me flamuj shqiptarë, kallashnikove, gra te bukura dhe automjete të shtrenjta. Te papune dhe me nje jete te tille, nderkohe qe kane qene disa here te arrestuar nga policia, shprehet Protothema.gr. nisur nga hetimet e deritanishme.