Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se duke pasur një frigorifer në shtëpi është një shenjë e prosperitetit, duke shkaktuar një polemikë të re politike përpara zgjedhjeve të 24 qershorit.

Gjatë tubimit të tij elektoral në provincën perëndimore të Sakarya më 5 qershor,

Erdogan krahasoi shifrat që nga fillimi i sundimit të Partisë së tij për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në 2002 deri në ditët e sotme.

“Në vitin 2002, u shitën 91,000 makina, ndërsa vitin e kaluar u shitën 723,000 makina. Rreth 1,088,000 frigoriferë u shitën atëherë dhe 3,107,000 u shitën vitin e kaluar.

Do të thotë që nuk ka njerëz të varfër … nëse ka një frigorifer në çdo shtëpi, atëherë ne jemi në një nivel të caktuar të prosperitetit “, tha ai.

Fjalët e Erdoğanit nxitën një ortek reagimesh në mediat sociale, me kritikët e tij duke argumentuar se

pothuajse çdo shtëpi në Turqi ka pasur një frigorifer për disa dekada.

Kandidati presidencial i Partisë Republikane Popullore (CHP), Muharrem İnce, kritikoi gjithashtu Erdoan për deklaratën e tij.

“Fjalimi i fundit i Erdoganit tregon se ai është distancuar aq shumë nga njerëzit në rrugë. A thua e mbanim ushqimin

tonë në pemë para jush, Erdogan?”, tha İnce në një miting elektoral në Aydin më 5 qershor.

“Ai mendon se edhe një frigorifer është një luks për këtë komb, por ai vetë pi” çaj të bardhë “i cili kushton

4.500 Liras turq [975 $]. Qytetarët tanë kanë pasur frigoriferë në shtëpitë e tyre për 40 vitet e fundit, por Erdoani i zbrazi ato

kohët e fundit”, shtoi ai, cituar nga Hurriyet./oranews/