Rushit K. 37, masakroi gruan e tij Donika në banesën e tyre në Siegburger. Ai e goditi me sëpatë në kokë dhe në qafë, duke i shkaktuar vdekjen e menjëherë.

27 vjeçarja kishte 6 muaj që ishte martuar me bashkëshortin nga Kosova që jetonte në Gjermani.

Tani, burri ka dalë në proces gjyqësor në Gjykatën e Bonit. Sipas prokurorit, Rushit K. kishte rrahur bashkëshorten e tij më herët. Dhe pati frikë se kjo do të zbulohej. Por ai nuk përballet me burg.

Ai do të jetë përgjithmonë në një klinikë psikiatrike, ndërsa vuan nga skizofrenia. Tanimë ndodhet atje,

shkruan Bild.”Ai është kërcënim i madh për publikun e gjerë”, tha prokurori.

Shqiptari nga Kosova punonte si asistent kuzhine në Bon, ndërsa gruan e tij të bukur e kishte njohur në Kosovë. Por, shpejt nisi lufta midis tyre.Rushit K. ishte i heshtur në fillim të procesit. Ai përfaqësohej me avokatin e tij Max Ziemer.

Rreth dy vjet para krimit, klienti i tij e takoi gruan e në Kosovë.

Ajo kishte qenë e ndarë nga i fejuari.Një vit më vonë Rushit K. i bëri asaj një propozim për martesë. Në prill të vitit 2017 caktoi dasmës, në gusht Donika u zhvendos nga Kosova për në Siegburg.

Avokati Ziemer: “Ai e donte shumë atë. Besonte se kishte arritur gjithçka që kishte shpresuar. Por fati u bë shpejt i zymtë.

Thuhet se njerëzit i folën atij se Donika e donte ende ish-të fejuarin. Shpesh pati grindje midis tyre. Një javë përpara aktit, ajo refuzoi seksin.

Mëngjesin e krimit, Donika mori një mesazh me tekst, ajo nuk e lejoi ta lexonte. Një tjetër grindje e ashpër.

Pas kësaj, ai mori një sëpatë dhe thikë.Pasi e vrau, lau duart dhe thirri vëllanë e tij.

“Ai ndjen shumë keqardhje për veprimin e tij,” tha avokati.

“Ai është i bindur se gruaja e tij ka luajtur një lojë të gabuar me të. Ajo e shfrytëzoi avantazhet e tij dhe kurrë nuk e donte”.

Rushit K., i cili shkoi në Gjermani në moshën 17 vjeçare, u trajtua si refugjat i luftës.Kur u deportua mësoi se vuante nga skizofrenia. Gjykata shtyrë seancën e radhës për më 7 qershor.