Pesë të burgosur u plagosën mëngjesin e sotëm, në një sherr që shpërtheu mes të burgosurve shqiptarë dhe italianë në burgun e “Sant’Angelo dei Lombardi”

(Avellino). Njoftimi bëhet nga autoritet italiane të burgjeve,

që shtuan se një nga personat ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore, por pa përcaktuar kombësinë e tij. Identitetet e personave të plagosur gjithashtu nuk bëhen me dije nga autoritet italiane dhe as mediat lokale.

Ndërhyrja e personelit të policisë së burgut arriti të shmangte një tragjedi të mundshme.

Një hetim ka nisur lidhur për zbardhjen e ngjarjes.

© SYRI.net